Andy Warhol, Campbellova polévka a tenisky Converse

Podivínský umělec Andy Warhol je sice už pěkných pár desítek let mrtvý, ale pop-art, který stvořil, je naprosto nesmrtelný. Tenhle výtvarný styl, kterým se Andy Warhol nejvíc proslavil, nijak nezakrývá svůj komerční účel a povyšuje předměty denní potřeby na umělecká díla. Tím se kruh uzavírá…

Kromě notoricky známého portrétu Marilyn Monroe v křiklavých barvách patří mezi hlavní díla pop-artu také plechovka Campbellovy polévky. Spotřební zboží určené k okamžité konzumaci se stalo uměleckým symbolem – Andy Warhol byl obalem v charakteristických barvách doslova posedlý.

Pop-art ale naštěstí žije i v jednadvacátém století. Converse je jednou z komerčně nejúspěšnějších značek, která navíc ráda propůjčuje plátěný povrch svých tenisek silným spoluhráčům. Spojení Cambpellovy polévky a Conversek se tak zdá být docela logické, může vypadat třeba takhle:

Naštěstí není potřeba ničit si tenisky a plýtvat polévkou :-) Nadace Andyho Warhola, která pečuje o jeho umělecký odkaz, připravila pro letošní rok speciální edici tenisek Converse, ozdobených právě nesmrtelným motivem plechovek Campbellovy polévky. Osm modelů plus něco pro děti!

Kolekce obsahuje nízké i kotníkové Conversky, potisk je barevný nebo černobílý v různých variantách, jazyk a stélku zdobí podpis Andyho Warhola, stylové je dokonce i samotné balení. Excentrický umělec by byl určitě nadšený, i když má dnes Campbellova polévka docela jiný design…