Tenisky Converse vs. zbytek světa: desítky žalob kvůli padělkům!

Kdo by neznal tenisky Converse! Plátěný nebo kožený svršek, vulkanizovaná podrážka s typickou špičkou a kontrastní linkou, klasický nízký nebo kotníkový střih a na boku nezaměnitelná hvězda… Víte, že se tyhle původně basketbalové boty poprvé objevily před neuvěřitelnými sto lety?

Od té doby je postupně přijala za své nejen skate komunita a rockoví hudebníci i fanoušci, ale nakonec zdomácněly i v botníku celebrit a prostě nás všech. Jenže ruku na srdce: máte doma pravé originální tenisky Converse, nebo je to jen laciná napodobenina ze smíšeného zboží na rohu?

Nikdo samozřejmě nemůže nikomu zakazovat, aby si kupoval takové boty, jaké se mu líbí. Problém nastává v okamžiku, kdy výrobce takových tenisek à la Converse neoprávněně používá chráněný průmyslový vzor nebo některou z mnoha ochranných známek, které značka Converse vlastní. Bezejmenní výrobci „čínských“ noname tenisek to jako obvykle neřeší, nejde ale jen o ně.

Padělky sice přímo ne, ale údajné napodobeniny Conversek nabízejí i značky a řetězce, do kterých byste to na první pohled neřekli: H&M, Tory Burch, Ralph Lauren, Walmart, Skechers, Ed Hardy a desítky dalších. Právníci společnosti Converse (od roku 2003 ji vlastní sportovní kolos Nike) po mnoha měsících neúspěšného vyjednávání po dobrém nakonec podali celkem 31 žalob!

Soudní spory tohoto charakteru se obvykle vlečou celé roky a společnost Converse navíc požaduje zákaz dovozu jakýchkoliv napodobenin proslulých tenisek do USA, což celou věc ještě víc komplikuje. Fejkové Conversky tedy z obchodů zřejmě jen tak nezmizí, na druhou stranu vám ale nikdo nebrání koupit si místo nich už teď ty pravé, klasické a jediné původní tenisky Converse